utorok 23. júla 2013

Toči sa točí... (veselé kotúčiky)

Od mala ma fascinovali prevody (nielen ozubených) koliesok. Hlavolamy typu "ktorým smerom treba otočiť kľukou, aby..." som lúštila vždy ako prvé. A keď sme doma menili toaletný papier, rada som si prázdnu ruličku položila navrch na nový kotúčik a pozorovala, ako sa pri odmotávaní papiera točí spolu s ním.

Teraz som si na túto svoju detskú záľubu spomenula. Trochu sme prizdobili niekoľko kotúčikov a zábava mohla začať. - Ktorým smerom sa bude krútiť? Bude fungovať aj "takýto" mechanizmus?  Ako sa budú točiť teraz, aký efekt vznikne? Ako inak by sa dali ešte ozdobiť kotúčiky, aby pri točení vytvárali zaujímavý efekt?

Popri tom sme si mohli zopakovať trochu fyziky (väčšina odpovedí súvisí s trením):  "Prečo sa vlastne kotúčiky točia?" "A prečo sa nechcú dobre točiť, ak by sme na vrch položili len dva kotúčiky?" "Alebo ak by sme otočili ten spodný namotaný kotúčik k stene, čo by sa stalo?"...Na ozdobu som použila farebné lepiace pásky (izolačné), ale možností je hocikoľko - farbičky, fixky, farebné papiere, leukoplast, kúsky látok... alebo teraz tak obľúbené japonské pásky.

Chcete vidieť našu zábavku v pohybe? Nech sa páči:Skúsite si to aj vy? Prajem vám veselú zábavu!
Len pozor: Ak máte malé deti, nenechávajte "mechanizmus" na mieste bez dozoru. Pravdepodobne by vaši nadšení pozorovatelia čoskoro odmotali celý kotúčik toaletného papiera len preto, aby mohli pozorovať pohyb kotúčikov navrchu.

Radostný deň!
Leti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Našli ste čo ste hľadali? Inšpiroval vás článok k vlastnej aktivite? Podeľte sa. Bude mi potešením a povzbudením, keď zanecháte odkaz v komentároch, alebo kliknete v miniankete pod článkom.

Hľadali ste niečo iné? Chýba vám nejaká doplňujúca informácia? Alebo sa chcete na spýtať na niečo konkrétne? Takisto môžete použiť komentáre, alebo môj e-mail. Odpoviem skoro a rada.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...