nedeľa 13. novembra 2011

Pohľadnice "na misijnú nôtu"

Aj dnes v dobe elektronickej komunikácie poteší pravý papierový pozdrav. O to viac, ak je vlastnoručne vyrobený. A pozdrav vyrobený dieťaťom (vnúčaťom?) dokáže priniesť naozaj veľa radosti.

Tentoraz prinášam zopár techník na domácu výrobu pohľadníc, pri ktorých ma inšpirovali obrázky z misijných oblastí.
(Na fotografiách je len niekoľko ukážok. Detské práce už sa rozišli do sveta, nemám ani ich fotky.)
Vyšívaný obrázok:
(Podrobný postup)Vypichovaný vzor:
(Podrobný postup)

Tento pozdrav je v decentnej čisto bielej farbe.
Plastický vzor tvoria dierky a výstupky okolo dierok.


Prepletaný vzor:  
(Podrobný postup)Batika z klovatiny:
(Podrobný postup)Princíp tejto techniky je podobný ako pri voskovej batike. Najskôr musíme zatrieť tie časti obrázku, ktoré majú ostať biele. Použila som vo vode rozpustné lepidlo, ktoré sme poznali pod názvom "umělá klovatina".

Podrobný postup nájdete tu.


Domorodé vzory v prírodných farbách:Táto pohľadnica je vytvorená celkom jednoducho.  Na papier v prírodných odtieňoch (sivá, nebielená hnedastá...) kreslíme "mäkké" línie prírodnými odtieňmi fixiek (hnedá, čierna). Ak chceme, aby vzor pôsobil ako africký obrázok, je dôležité, aby boli línie "slobodné", preto je lepšie neopierať si lakeť a predlaktie o stôl, ako sme zvyknutí pri písaní, ale kresliť voľnou rukou.
Alebo je možné použiť geometrický vzor a jasné farby. Záleží len na vás, čo sa vám páči.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Našli ste čo ste hľadali? Inšpiroval vás článok k vlastnej aktivite? Podeľte sa. Bude mi potešením a povzbudením, keď zanecháte odkaz v komentároch, alebo kliknete v miniankete pod článkom.

Hľadali ste niečo iné? Chýba vám nejaká doplňujúca informácia? Alebo sa chcete na spýtať na niečo konkrétne? Takisto môžete použiť komentáre, alebo môj e-mail. Odpoviem skoro a rada.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...